شوره سر پس از کراتین مو به چه علت است؟ + درمان

شوره سر پس از کراتین مو به چه علت است؟ + درمان

همه افراد پس از درمان کراتین مو توقع موهایی زیبا و درخشان را دارند اما گاهی اوقات این چنین نیست و برخی از افراد چندین روز پس از درمان کراتینه با خارش کف سر و پوسته پوسته شدن یا شوره سر مواجه می‌شوند که ممکن است این موارد آنها را اذیت کند. در ادامه علت‌های پوسته پوسته شدن و شوره سر پس از درمان کراتین و روش‌های پیشگیری و درمان را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علت‌ شوره سر پس از کراتینه مو

علت‌ شوره سر پس از کراتینه مو

پوست سر افراد ممکن است به مواد شیمیایی موجود در درمان کراتینه مو واکنش نشان دهد و احساس کند روغن های طبیعی مو از بین رفته‌اند. این واکنش می تواند باعث حساسیت، تحریک، خارش پوست سر، تجمع محصول، گرفتگی فولیکول های مو، عدم تعادل pH پوست سر، شوره سر با شروع تاخیری یا عدم تعادل هیدراتاسیون شود. به طور کلی مواردی که موجب شوره سر و پوسته پوسته شدن کف سر بعد از کراتین درمانی شوند شامل موارد زیر می‌شوند:

 • واکنش‌های آلرژیک
 • تحریک و التهاب پوست سر
 • تغییر PH پوست سر
 • حساسیت به مواد شیمیایی کراتینه
 • غیرماهر بودن متخصص کراتین مو
 • کیفیت ناموغوب برخی از موادهای کراتینه

پیشگیری از شوره سر بعد از کراتین مو

هنگامی که کف سر دچار شوره می‌شود، خارش فراوانی را ایجاد می‌کند که برای فرد بسیار آزاردهنده است به همین علت پیشنهاد می‌شود قبل از شروع درمان کراتینه مو و در امان ماندن از شوره سر مواردی که در ادامه قید می‌شوند را رعایت کنید.

انتخاب یک متخصص ماهر

قبل از انجام کراتین درمانی حتما به چندین کراتین کار و متخصص در زمینه احیای مو مراجعه نمایید و نظرات مشتریان آنها را بررسی کنید زیرا یک متخصص کراتین موی خوب باید بدانید که مواد شیمیایی چه مدت زمانی باید بر روی موها بمانند تا موجب التهاب کف سر، سوزش چشم و حتی سوختن موها نشود.

برخی از متخصصان کراتین مو که به تازگی وارد این حرفه شده‌اند، قیمت پایینی را اعلام می‌کنند و افراد فریب آنها را می‌خورند و به آنها مراجعه می‌کنند. برخی از این متخصصان ممکن است ندانند که چه مدت زمان باید مواد شیمیایی کراتینه مو بر روی موها بمانند و به همین سبب افرادی که پوست سر حساسی دارند ممکن است پس از درمان کراتینه دچار شوره و پوسته پوسته شدن کف سر شوند.

اطمینان از جنس و مشکلات مو

قبل از درمان کراتینه مو بهتر است که برای آنالیز مو به سالن‌های زیبایی مراجعه نمایید تا جنس موهای شما اعم از چرب، خشک و معمولی مشخص شود و اگر موها و کف سر شما دارای مشکلات خاصی مانند شوره کف سر و خارش بودید، متخصصان خدماتی نظیر اسکراب کف سر را برای شما انجام دهند و پس از گذشت چند روز برای کراتین مو اقدام نمایید.

شستن موها قبل از کراتین مو

برخی از افراد بر این باور هستند که قبل از روش‌های زیبایی یا درمانی موها نباید موها را شست تا نتیجه نهایی بهتر باشد. اما اینگونه نیست! شستن موها قبل از کراتین درمانی جزو واجبات است زیرا چربی و آلودگی‌ها را قبل از شروع کراتین پاک می‌کند و باعث می‌شود مواد کراتین بهتر جذب ساقه مو شوند. علاوه‌براین، پس از درمان کراتینه مو باید به مدت سه روز از شستن موها خودداری کنید بنابراین اگر موهایتان را قبل از شروع کراتین درمانی نشویید ممکن است دچار خارش کف سر و در نتیجه پوسته پوسته شدن و شوره سر شوید.

استفاده از روش‌های کم خطرتر

اگر پوست کف سر شما حساس است و همیشه دارای شوره سر و دیگر مشکلات بودید و از طرفی عاشق موهایی صاف و درخشان هستید، از دیگر خدمات زیبایی-درمانی مو که مانند پروتئین تراپی مو که عوارض کمتری نیز دارند استفاده نمایید. در اینگونه روش‌ها مواد شیمیایی در مدت زمان کمتری بر روی موها باقی می‌مانند، در نتیجه عوارضی مانند خارش و التهاب کف سر شامل آنها نمی‌شود.

رعایت روش‌های مراقبتی

متخصصان کراتینه مو پس از درمان کراتینه روش‌های مراقبتی مانند استفاده از شامپوهای فاقد سولفات، ماسک پس از حمام، حمام نکردن به مدت سه روز پس از کراتینه درمانی و … را به افراد می‌گویند که عدم رعایت این نکات ممکن است باعث پوسته پوسته شدن کف سر شود.

درمان شوره سر پس از کراتین مو

درمان شوره و پوسته پوسته شدن سر پس از کراتین مو

اگر به هر دلیلی موهایتان پس از کراتینه درمانی دچار پوسته پوسته شدن یا شوره شد، می‌توانید از روش‌های مراقبتی-درمانی زیر برای درمان شوره سر بعد از کراتین مو استفاده نمایید.

 • از شامپوهای فاقد سولفات با فرمول‌های ملایم استفاده نمایید.
 • استفاده از ماسک داخل حمام بدون سولفات را فراموش نکنید.
 • از یک روبالشی ساتن استفاده نمایید.
 • از شستشوی بیش از حد موهای خود خودداری نمایید.
 • موهایتان را پس از حمام کردن به طور کامل با سشوار خشک نمایید.
 • از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و گرما نیز خودداری کنید.
 • اگر شوره سر شما پس از کراتین مو بسیار زیاد است به یک دکتر پوست و مو مراجعه نمایید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از شامپوهای ضد شوره برای موهای کراتینه شده استفاده کرد؟

اگر شامپوهای ضد شوره بدون سولفات و حاوی درصد کمی از مواد فعال مانند روی پیریتیون، روغن درخت چای، اسید سالیسیلیک و قطران زغال‌سنگ هستند، می‌توانید از آنها استفاده کنید. ترکیبات دارویی درمان پوست سر، مشکلات خاص پوست سر مانند شوره سر، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک و سایر بیماری های پوست سر را هدف قرار می‌دهند. به دنبال شامپوهایی با غلظت کم از این مواد باشید و مطمئن شوید که فاقد سولفات هستند. سولفات‌ها برای موهای کراتینه شده توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند کراتین را از بین ببرند.

چگونه بعد از کراتین مو از پوست سر خود مراقبت کنیم؟

پس از درمان کراتینه، از شامپوهای ملایم بدون سولفات برای پاکسازی استفاده کنید، به طور مرتب با برس چوبی برای از بین بردن تجمع آلودگی‌ها و شوره سر موهایتان را شانه نمایید.

چگونه پس از کراتین مو بفهمم دچار شوره سر شده‌ام؟

اگر موهایتان در هفته اول پس از درمان کراتینه دچار خارش شد، این امر طبیعی است و نگران نباشید ولی اگر پس از گذشت یک هفته دچار خارش و سفیدک‌های ریزی بر روی لباس‌ها یا موهایتان شدید باید برای درمان به متخصص کراتین موی خود یا دکتر پوست و مو مراجعه نمایید.

خدمات تزریق ژل و بوتاکس و آنزیم

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

0 0 رای ها
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.