پروتئین تراپی مو | هزینه، ماندگاری، عوارض + عکس قبل و بعد

پروتئین تراپی مو

همه افراد و به خصوص بانوان همیشه به دنبال موهایی زیبا و سالم هستند و یکی از راه‌هایی که می‌توان افراد را از وضعیت سلامت موهایشان مطمعن نماید، استفاده مرتب از درمان‎‌های پروتئینی یا همان پروتئین تراپی برای موها است. پروتئین تراپی یک روش برای مراقب از موهای سالم و درمان موهای آسیب‌دیده است که چندین ماده مغذی را به موها می‌رساند و باعث تقویت موها می‌شود. اما فواید پروتئین تراپی به اینجا خلاصه نمی‌شود بلکه این روش درمانی-زیبایی آنقدر فواید و مزایا دارد که امروزه بسیاری از بانوان خواهان انجام پروتئینه کردن موهای خود هستند. در ادامه همراه زیبایی مگ باشید تا در ارتباط با روش انجام پروتئین تراپی، مزایا، عوارض، هزینه پروتئینه مو و هر چیزی که لازم است در ارتباط با این روش مراقب از موها بدانید را برای شما بیان کنیم.

پروتئین تراپی چیست؟

پروتئین تراپی چیست؟

پروتئین تراپی یک روش درمانی برای بازیابی یا حفظ سلامت موها است که به طور تخصصی در سالن‌های زیبایی توسط افراد حرفه‌ای انجام می‌گیرد. در این روش چندین ماده شیمیایی مغذی که حالتی مانند رنگ مو یا شامپو دارند با یکدیگر ترکیب می‌شوند و به ساقه موهای شما مالیده می‌شوند، سپس با انجام تکنیک‌‌ها و روش‌های انجام پروتئین تراپی که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد این مواد را به صورت پروتئین به موهای شما می‌رسانند. این مواد شکافه‌های کوتیکول مو را پر می‌کنند و سلامت، استجکام و قابلیت ارتجاعی مو را افرایش می‌دهند. به طور کلی روش پروتئین تراپی باعث تغذیه مو شده و به ترمیم موهای آسیب دیده و تقویت موهای سالم کمک می‌نماید.

چرا موها به پروتئین تراپی نیاز دارند؟

پروتئین یک عنصر ضروری برای داشتن موهایی سالم است و کمبود پروتئین می‌تواند موها را خشک، کدر، آسیب دیده و مستعد شکستن نماید. علاوه‌براین از دست دادن پروتئین مو می‌تواند به ریزش بیش از حد موها منجر شود. افرادی که پروتئین لازم را از طریق مواد غذایی یا قرص‌های مکمل بدست می‌آورند معمولا موهایی براق و سالم دارند اما بسیاری از مردم در سراسر جهان به علت رژیم غذایی ناسالم، تغییرات آب و هوایی و … از کمبود پروتئین رنج می‌برند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 توسط دانشگاه هاروارد منتشر شد، بیش از 75 درصد از جمعیت جهان پروتئین لازم برای بدن خود را از طریق گیاهان بدست می‌آورند؛ با این حال تا سال 2050 حدود 150 میلیون نفر در جهان در معرض خطر کمبود پروتئین قرار خواهند گرفت. علاوه‌ بر رژیم غذایی ناسالم، کمبود پروتئین در موها به علت رنگ کردن موها، استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی و … نیز ممکن است رخ دهد. به همین علت پروتئین تراپی نقش بسیاری را برای بازگرداندن پروتئین لازم به موها ایفا می‌نماید. پروتئین تراپی با افزودن پروتئین به موها می‌تواند باعث تقویت، ضخیم‌تر شدن تار موها، بازگردانی رطوبت لازم به موها و … شود.

کاندیدای مناسب برای انجام پروتئینه مو

ممکن است بخواهید بدانید که آیا موهای شما به پروتئین تراپی نیاز دارند یا خیر؛ اگر موهای فردی دارای علائم زیر باشد نشان دهنده این است که فرد به انجام روش درمانی پروتئین تراپی نیاز دارد. این علائم عبارتند از:

 • موها خیلی زود می‌شکنند.
 • موها به یکدیگر می‌چسبند یا گره می‌خورند.
 • موها کدر شده‌اند و براقی خود را از دست داده‌اند.
 • موها پس از استفاده از محصولات مرطوب کننده مو نظیر روغن آرگان باز هم خشک و وز است.

روش انجام پروتئین تراپی مو

نحوه انجام پروتئین تراپی مو

هنگامی که برای انجام پروتئین تراپی به دکتر متخصص پوست و مو یا افراد متخصص در سالن‌های زیبایی مراجعه می‌کنید، آنها موهای شما را بررسی می‌کنند تا مطمعن شوند که موهای شما نیاز به انجام پروتئین تراپی دارد یا خیر. در صورتی که موهای شما به پروتئین تراپی نیاز داشته باشند آنها فرایند انجام پروتئین تراپی مو را آغاز می‌‎نمایند.

مراحل انجام پروتئینه کردن مو به شرح زیر است:

 1. ابتدا فرد متخصص موهای شما را توسط شامپوهای مخصوص پروتئینه کردن مو خواهد شست تا موهای شما را برای شروع فرایند پروتئین تراپی آماده نماید. پس از اینکه موهای شما شسته شدند باید به طور کامل توسط سشوار خشک شوند و هیچ قسمتی از موهای شما خیس نباشند.
 2. سپس فرد متخصص مواد لازم برای انجام پروتئینه کردن مو را به ساقه موهای شما توسط دست یا شانه دنده‌ای از بالا تا پایین می‌افزاید تا همه قسمت مو آغشته به این مواد شوند.
 3. باتوجه به حجم و طول مو از 20 الی 45 دقیقه باید این مواد بر روی موها باقی بمانند تا کاملا خشک شوند. می‌توان برای خشک کردن این مواد بر روی موها از باد ملایم سشوار استفاده کرد اما از پوشش پلاستیکی یا کلاه بر روی موها باید اجتناب کرد تا این مواد به طور کامل به عمق موها نفوذ کنند.
 4. و در آخر موها با آب ولرم شسته خواهند شد و فرایند پروتئین تراپی به اتمام خواهد رسید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که در هنگام انجام پروتئین تراپی مو باید آنها را رعایت نمایید:

 • هنگامی که می‌خواهید پروتئین تراپی را برای اولین بار نزد افراد یا سالن زیبایی که از آن شناختی ندارید انجام دهید، حتما از آنها بپرسید که از چه موادی برای پروتئینه کردن موهای شما استفاده می‌کنند و آیا این مواد احتمال رخ دادن عوارضص جانبی را دارند یا خیر. زیرا بسیاری از موادهای لازم برای پروتئین تراپی موها سولفات، الکل و … وجود دارند که برای موها مضر هستند.
 • اگر موهای رنگ شده دارید یا به تازگی موهای خود را رنگ کرده‌اید باید از انجام پروتئین تراپی موها خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی برای پروتئینه کردن موها ممکن است با رنگ مخلوط شوند و باعث واکنش‌های آلرژیک شوند.
 • اگر خودتان می‌خواهید پروتئین تراپی موهایتان را انجام دهید باید به این نکته دقت فرمایید که مواد شیمیایی نباید بیشتر از 30 دقیقه بر روی موهای شما باقی بمانند زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به موهای شما شوند.

اگر فرد متقاضی انجام پروتئین تراپی مو بخواهد موهای او علاوه بر پروتئینه شدن، صاف شود نیز فرد متخصص پس از مالیدن مواد پروتئینه به مو از روش اتوکشی استفاده می‎نماید تا موها علاوه‌ بر بازیابی سلامت خود، صاف نیز شوند.

فیلم روش انجام پروتئین تراپی مو

عکس‌های قبل و بعد پروتئین تراپی مو

عکس قبل و بعد پروتئین تراپی

پروتئین تراپی قبل و بعد

عکس‌های قبل و بعد پروتئین تراپی مو

عکس تراپی مو

عکس بیفور و افتر پروتئین تراپی مو

نحوه مراقبت از مو پس از پروتئین تراپی

نحوه مراقبت از مو پس از پروتئین تراپی

پس از انجام پروتئین تراپی برای اینکه مواد مغذی که در حین انجام پروتئین تراپی بر روی موهای شما گذاشته شده‌اند به عمق فولیکول مو نفوذ کنند لازم است تا موارد زیر را رعایت فرمایید:

 • از شستن موهای خود تا سه روز خودداری کنید.
 • از شامپوهای فاقد سولفات استفاده نمایید.
 • از ماسک موی فاقد سولفات مخصوص داخل حمام استفاده نمایید.
 • هر بار پس از دوش گرفتن، موهای خود را به طور کامل خشک نمایید.
 • بهتر است برای شانه کردن موهای خود از شانه‌هایی با دندانه چوبی استفاده نمایید.

مزایای پروتئین تراپی مو

مزایای پروتئین تراپی مو

تا اینجا متوجه شدیم که پروتئین تراپی، پروتئین از دست رفته را به موها بازمی‌گرداند اما مزایای پروتئین تراپی موها فقط به این مورد ختم نمی‌شود. پروتئین تراپی مزایای بسیار دیگری نیز دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • محافظت از موها در برابر آسیب: مواد شیمیایی که برای پروتئین تراپی مو استفاده می‌شوند به طور مستقیم به فولیکول مو متصل می‌شوند و باعث تقویت فولیکول مو می‌شوند. بنابراین همین مورد باعث می‌شود تا در صورت استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار یا اتو مو موهای شما آسیب نبینند.
 • تقویت موها: درست است موادی که در حین انجام پروتئین تراپی برای موهای شما استفاده می‌شوند شیمیایی هستند اما این مواد پروتئین لازم برای موها و مواد مغذی بسیاری را به موهای شما می‌رسانند که سبب تقویت موهای شما می‌شوند.
 • افزایش رشد موها: پروتئین تراپی باعث سلامت کلی موها می‌شود و به همین علت پس از مدتی باعث رشد موها می‌شود.
 • از شکنندگی موها جلوگیری می‌کند: موهایی که پروتئین خود را از دست می‌دهند، بیشتر مستعد شکنندگی هستند. پروتئین تراپی خاصیت ارتجاعی مو را به آن برمی‌گرداند و از شکستن موها جلوگیری می‌کند.
 • نرم و ابریشمی کردن موها: در مواد شیمیایی موجود در پروتئین تراپی روغن‌هایی همچون روغن آرگان، روغن جوجوبا و … به کار می‌روند که همین روغن‌ها باعث نرم و ابریشمی شدن موها می‌شوند.
 • درمان موخوره: اولین علائم موهای خشک و آسیب دیده، موخوره یا دو شاخه شدن پایین مو است. پروتئین تراپی موهای خشک و آسیب دیده را درمان می‌کند و از ایجاد موخوره در آنها جلوگیری می‌کند.
 • صاف شدن موها: درست است که کراتین مو برای صاف شدن موها بهترین روش است اما پروتئین تراپی نیز تا حدی باعث صاف شدن موها نیز می‌شود.
 • کاهش ریزش مو: موهای سالم و موهایی که پروتئین لازم خود را دارند کمتر مستعد ریزش می‌شوند. با پروتئینه کردن موها می‌توان از ریزش مو نیز جلوگیری نمود.

عوارض جانبی پروتئین تراپی مو

زیاده روی در استفاده از هر درمانی باعث بروز عوارض جانبی می‌شود. زیاده روی در انجام پروتئین تراپی مو در سالن‌های زیبایی نیز منجر به بروز عوارض جانبی زیر می‌شود:

 • خشکی مو
 • شکستگی مو
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • واکنش‌های آلرژیک
 • گره خوردن موها
 • چسبناک و چرب شدن موها

عوارض انجام پروتئین تراپی مو در خانه

برخی از افراد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به این فکر می‌کنند که مواد شیمیایی پروتئین تراپی را به صورت جداگانه خریداری نمایند و این روش را خودشان در منزل انجام دهند اما باید بدانید که انجام روش‌های احیای مو مانند پروتئین تراپی مو حتی در سالن‌های زیبایی نیز خطراتی را به همراه دارد بنابراین باید از انجام اینگونه روش‌ها در منزل خودداری نمود زیرا ممکن است باعث سوختن پوست سر، واکنش‌های آلرژیک شدید و … شود. بنابراین برای انجام پروتئین تراپی مو به سالن‌های زیبایی معتبر و افراد مجرب و ماهر در این زمینه مراجعه نمایید تا بدانند چه مدت زمان باید مواد پروتئینه بر روی موهای شما باقی بمانند و از انجام اصولی این روش آگاه باشند. همچنین برای انجام پروتئین تراپی مو در خانه می‌توانید از روش‌های خانگی پروتئین تراپی مو با مواد طبیعی استفاده کنید.

ماندگاری پروتئین تراپی مو

ماندگاری درمان پروتئین تراپی مو بسته به نوع مواد شیمیایی استفاده شونده و نحوه انجام آن متفاوت خواهد بود و از هفته تا چند ماه می‌باشد. به صورت کلی اگر پروتئین تراپی در سالن‌های زیبایی توسط افراد حرفه‌ای انجام شود به مدت 2 الی 6 ماه ماندگاری خواهد داشت.

تفاوت پروتئین تراپی با کراتین مو

معمولا این سوال برای افراد پیش می‌آید که از پروتئین تراپی استفاده کنم یا کراتینه مو، ما در ادامه جدولی را برای شما آماده کرده‌ایم که با توجه به نیاز خود می‌توانید متوجه شوید که کدام روش برای موهای شما مناسب‌تر است.

مدت زمان انجام ماندگاری درصد صافی مو احیای مو هزینه
پروتئین تراپی مو 3 ساعت (باتوجه به حجم مو) 3 ماه متوسط زیاد متوسط (باتوجه به حجم مو)
کراتین مو 8 الی 10 ساعت 6 ماه زیاد کم زیاد

هزینه پروتئین تراپی مو چقدر است؟

هزینه پروتئین تراپی مو چقدر است؟

قیمت پروتئین تراپی مو در هر سالن زیبایی و آرایشگاه متفاوت خواهد بود. معمولا هزینه پروتئین تراپی باتوجه به نوع قد مو، حجم مو، موقعیت یا لوکیشن سالن زیبایی، مهارت فرد انجام دهنده، نوع آسیب دیدگی مو و … متفاوت خواهد بود. به همین علت نمی‌توان برای این روش درمانی-زیبایی مو قیمت یکسانی را گفت بنابراین اگر شما برای انجام پروتئین تراپی مو به افراد و سالن‌های زیبایی متفاوتی مراجعه کنید ممکن است هر کدام هزینه متفاوتی را به شما بگویند. اما به طور کلی قیمت پروتئین تراپی مو در سالن‌های زیبایی با توجه به عوامل تاثیرگذار از 2 میلیون به بالا می‌باشد.

خلاصه مطلب

حدود 95 درصد موها به طور ذاتی از پروتئین و کراتین تشکیل شده‌اند که درخشانی، زیباییو سلامت موها را تامین می‌کنند اما گاهی ممکن است پروتئین مو بر اثر عدم مراقبت صحیح، استفاده بیش از حد وسایل حرارتی همچون اتو مو و سشوار و … از بین برود که در اینصورت موها کدر و تار موها نازک شده و دچار موخوره یا همان دو شاخه شدن در انتهای مو می‌شوند. به همین سبب امروزه در سالن‌های زیبایی توسط روش درمانی-زیبایی پروتئین تراپی، پروتئین از دست رفته مو را به آن بازمی‌گردانند و موها درخشان و کمی صاف می‌شوند و گویی موها دوباره از نو متولد خواهند شد.

سوالات متداول

انجام پروتئین تراپی مو چقدر زمان می‌برد؟

زمان انجام پروتئین تراپی برای موها به حجم و قد مو بستگی دارد اما معمولا 2 الی 3 ساعت به طول می‌انجامد.

چند روز بعد از دکلره میشه پروتئین تراپی کرد؟

حدودا 15 روز پس از انجام دکلره می‌توان موها را پروتئین تراپی نمود البته به شرطی که موهایتان در اثر دکلره دچار آسیب و سوختگی شدید نشده باشد.

بهترین شامپو بعد از پروتئین تراپی چیست؟

بعد از پروتئین تراپی مو می‌توانید از انواع شامپوهای فاقد سولفات استفاده نمایید.

چند روز بعد از پروتئین تراپی میشه کراتین کرد؟

پروتئین تراپی مو باعث صافی موها نیز می‌شود بنابراین پس از انجام آن نیاز به کراتینه مو نیست اما اگر موهایتان خیلی فر است و تمایل به انجام کراتین دارید، می‌توانید 6 ماه بعد از انجام پروتئین تراپی، موهایتان را کراتین کنید.

چند روز بعد از رنگ مو میشه پروتئین‌تراپی کرد؟

معمولا پس از 15 روز از انجام پروتئینه مو می‌توان اقدام به رنگ کردن مو نمود زیرا بادی مدتی را صبر کرد تا پروتئین جذب مو شود و رنگ کردن زودهنگام مو موجب می‌شود تا درمان پروتئینی فرد از بین برود.

پروتئین تراپی در چند جلسه و چند ساعت انجام می‌شود؟

پروتئینه مو در یک جلسه و به مدت 2 الی 4 ساعت به طول می‌انجامد.

آیا پروتئین تراپی مو باعث سوختن موها می‌شود؟

پروتئین تراپی مو اگر به صورت‌های زیر انجام شود باعث سوختن موها می‌شود:

 • اگر از مواد مناسب پروتئین تراپی استفاده نشود.
 • اگر پروتئین تراپی در بازه زمانی کوتاه به مدت چندین بار انجام شود.
 • اگر مواد شیمیایی پروتئین تراپی به مدت طولانی (مثلا 8 ساعت) بر روی موهای شما باقی بمانند.

آیا افراد باردار می‌توانند روش پروتئین تراپی را انجام دهند؟

خیر روش‌های زیبایی مو نظیر پروتئین تراپی، کراتین مو، بالیاژ مو، آمبره و حتی رنگ کردن مو برای افراد باردار مناسب نمی‌باشند و این روش‌ها ممکن است سلامت جنین را به خطر بیندازند. برای آگاهی بیشتر در این باره می‌توانید مقاله انجام پروتئین تراپی در زمان پریودی و بارداری را مطالعه نمایید.

هر چند مدت یکبار باید پروتئین تراپی مو را تمدید کرد؟

معمولا تا 3 ماه نیاز به تمدید درمان پروتئین تراپی مو نیست اما اگر بنظرتان موهای شما نیاز به تمدید پروتئینه خود دارند ابتدا لازم است تا به سالن زیبایی یا افراد متخصص مراجعه نمایید تا موهای شما برای انجام مجدد پروتئینه مو بررسی شوند زیرا افزودن پروتئین اضافی موها منجر به خشکی بیش از حد موها می‌شوند. اما اگر خواهان انجام مجدد پروتئینه مو بودید بهتر است تا پروتئین تراپی پس از 6 هفته انجام شود.

پروتئین تراپی بهتر است یا کراتین مو؟

اگر موهای خشک و آسیب دیده‌ دارید، پروتئین تراپی بهترین روش درمانی موهای شما است اما اگر موهای فری دارید و می‌خواهید موهایتان برای مدت طولانی صاف شوند بهتر است تا روش کراتین مو را انجام دهید زیرا پروتئین تراپی لزوما منجر به صافی موهای شما نمی‌شود بلکه کاربرد اصلی آن تغذیه و ترمیم موها است.

آیا باید موهایم را قبل از پروتئین تراپی بشویم؟

بله برای نتیجه عالی از پروتئین مو، بهتر است تا موها قبل از گذاشتن مواد شیمیایی پروتئینه بر روی موها شسته شوند.

آیا پروتئین تراپی مو صافی دارد؟

بله پروتئین تراپی مو تا 30 درصد موها را صاف می‌کند؛ یعنی اگر فردی دارای موهای بسیار فری باشد پس از انجام پروتئین تراپی موهایش مجعد خواهند شد.

چند روز قبل از پروتئین تراپی می‌توان موها را رنگ کرد؟

معمولا آرایشگران توصیه می‌کنند که اگر می‌خواهید موهایتان را رنگ کنید 2 الی 3 روز قبل از انجام پروتئین تراپی، موهایتان را رنگ نمایید.

آیا می‌توانم پس از انجام پروتئین تراپی موهای خود را شانه کنم؟

توصیه می‌کنیم پس از انجام پروتئین تراپی مو از شانه کردن موها به مدت 72 ساعت خودداری فرمایید.

ماندگاری و دوام پروتئین تراپی چقدر است؟

پروتئین تراپی مو نسبت به دیگر روش‌های صافی و احیای مو ماندگاری کمتری دارد و حدودا ماندگاری آن 2 الی 6 ماه می‌باشد.

خدمات تزریق ژل و بوتاکس و آنزیم

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

3.9 11 رای ها
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

6 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
زهرا
اردیبهشت 16, 1402 10:24 ق.ظ

سلام موهای من دو ماه بعد از پروتئین تراپی به حالت قبل خودش بازگشت دلیلش چیه؟

درسا
اردیبهشت 16, 1402 10:44 ق.ظ

میتونم تو دوران بارداری پروتئین تراپی انجام بدم؟

مبینا
فروردین 18, 1403 4:36 ب.ظ

سلام من موهام سوخته چون دکلره کردم بنظرتون میتونم موهامو پروتین تراپی کنم ؟

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.