افتادگی سینه بعد از پروتز سینه: علت، پیشگیری و …

افتادگی سینه بعد از پروتز سینه علت، پیشگیری و ...

اگر برای بزرگ کردن سینه‌ها یا تغییر شکل آنها به فکر جراحی پروتز سینه هستید، احتمالاً در حال تحقیق در مورد آنچه که باید قبل، در طول و بعد از عمل انتظار داشته باشید، هستید تا بهتر خود را برای آنچه پیش رو دارید آماده کنید. یکی از عوارضی که ممکن است در مورد آن بخوانید و در نهایت در صورت تصمیم به کاشت ایمپلنت با آن مواجه شوید، افتادگی سینه بعد از جراحی پروتز سینه است. این امر یکی از رایج‌ترین عوارض کاشت پروتز سینه است زیرا بافت سینه به طور طبیعی به دلیل جاذبه زمین آویزان می‌شود. اما ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کند که چرا این اتفاق می‌افتد؟سیب نیوتن را به عنوان یک سینه تصور کنید و در مسیر درک این عارضه جانبی نسبتاً رایج و کاملاً طبیعی هستید؛ بنابراین نمی‌توان افتادگی سینه‌ها پس از کاشت پروتز را به طور کلی جزو عوارض این جراحی دانست زیرا عوامل طبیعی همچون جاذبه زمین نیز در افتادگی سینه‌ها دخیل هستند. اما همه این موارد به معنای این نیست که هیچ درمان و راه پیشگیری برای افتادگی سینه‌ها وجود ندارد.

افتادگی سینه بعد از  پروتز سینه به چه معناست؟

افتادگی سینه بعد از  پروتز سینه به چه معناست؟

پایین آمدن پروتز سینه پدیده‌ای است که در آن ایمپلنت پس از جراحی بزرگ کردن سینه به زیر چین زیر پستان بیمار (چین زیر سینه) می‌افتد. این تغییر مسیر یا افتادگی رو به پایین ایمپلنت باعث افزایش طول بین چین زیر پستانی و نوک پستان می‌شود و باعث بزرگ شدن قسمت پایین سینه می‌شود. اگرچه ممکن است هر دو سینه به طور همزمان به سمت پایین بیایند، اما بیشتر اتفاق می‌افتد که یک ایمپلنت به سمت پایین بیاید و در نتیجه قفسه سینه ظاهری نامتقارن دارد.

علل افتادگی سینه‌ها پس از جراحی پروتز سینه

عوامل بسیاری در افتادگی سینه‌ها پس از جراحی کاشت پروتز سینه موثر هستند که رایج‌ترین آنها عبارتند از:

 • بارداری و شیردهی
 • پوست ضعیف به دلیل افزایش سن
 • کشیده شدن پوست به دلیل کاهش وزن
 • ایمپلنت خیلی بزرگ یا سنگین است.
 • ایمپلنت در بالای عضله قرار می گیرد نه در زیر
 • تکنیک جراحی نامناسب

نشانه‌های افتادگی پروتز سینه

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را بعد از عمل پروتز سینه خود تجربه می‌کنید، ممکن است ایمپلنت‌های شما پایین آمده باشند:

 • شما حجم بالایی سینه خود را از دست داده‌اید و این حجم را در سینه تحتانی خود به دست آورده‌اید.
 • ایمپلنت‌های شما بیشتر به سمت پایین قفسه سینه و زیر چین‌های زیر شیری حرکت کرده‌اند. این تنش همچنین ممکن است باعث شود چین‌های زیر پستانی شما به سمت بالای دیوار قفسه سینه حرکت کنند.
 • یک نوک پستان بالاتر از دیگری قرار می‌گیرد. فشار ایجاد شده در بافت پایین سینه اغلب باعث می‌شود که یک نوک پستان بالاتر از دیگری قرار بگیرد و ممکن است باعث شود که نوک پستان به سمت بالا زاویه پیدا کند.
 • شما درد یا ناراحتی در قسمت پایین سینه خود دارید، زیرا ایمپلنت افتاده باعث کشیده شدن بافت بین نوک پستان و چین زیر پستانی شما می‌شود. با این حال، درد یا ناراحتی همیشه با پایین آمدن ایمپلنت سینه همراه نیست و ممکن است نشان دهنده مسائل دیگری باشد. هر گونه درد یا ناراحتی طولانی مدت در سینه‌ها باید فوراً با جراح زیبایی یا پزشک اصلی خود در میان گذاشته شود.

پیشگیری از افتادگی سینه‌ها پس از جراحی پروتز

روش‌های پیشگیری برای افتادگی سینه‌ها پس از کاشت پروتز

پس از جراحی پروتز سینه باید به خوبی نکات مراقبتی را رعایت فرمایید تا دچار افتادگی سینه‎‌ها پس از جراحی پروتز سینه نشوید. راه‌های آسانی برای پیشگیری از افتادگی سینه‌ها پس از کاشت ایمپلنت وجود دارند که عبارتند از:

 • یک ایمپلنت با اندازه مناسب و مشورت پزشک انتخاب کنید.
 • دستورالعمل های پس از عمل پزشک را به دقت دنبال کنید.
 • از سوتین‌های حمایتی مخصوصاً هنگام ورزش استفاده کنید.
 • روش صحیح خوابیدن را از پزشک خود بپرسید.
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • با مشورت پزشک، ورزش‌های لیفت سینه را انجام دهید.

درمان افتادگی سینه پس از کاشت پروتز سینه

اگر افتادگی سینه‌ها خیلی کم باشد پزشک پس از معاینه، سوتین‌های مخصوص را برای بیمار تجویز خواهد کرد. این سوتین‌ها یا سینه‌بندهای مخصوص پس از استفاده طولانی مدت، افتادگی سینه‌ها را به طور کامل رفع می‌کنند. اما اگر افتادگی سینه‌ها بسیار شدید باشد و یا بیمار خیلی دیر متوجه افتادگی سینه‌های خود شود، پزشک با توجه به موقعیت بیمار ممکن است جراحی اصلاحی یا جراحی لیفت سینه را برای بیمار انجام دهد.

خلاصه مطلب

پس از جراحی پروتز سینه هر تغییری یا حس درد و تورمی که در سینه‌های خود احساس کردید را باید فورا با پزشکتان در میان بگذارید اما این بدان معنا نیست که باید حساسیت به خرج دهید. شما اگر دستورالعمل‌های مراقبتی که پزشک در هنگام جراحی به شما می‌گوید را رعایت نمایید از عوارضی همچون افتادگی شدید سینه پس از جراحی پروتز در امان خواهید بود. همچنین اگر دچار افتادگی سینه پس از کاشت ایمپلنت شدید، خونسردی خود را حفظ کنید و نگران نباشید زیرا استفاده از سوتین‌های مخصوصو لیفت سینه و جراحی اصلاحی به شما کمک خواهند کرد.

سوالات متداول

آیا پروتز سینه پس از 10 سال دچار افتادگی می‌شود؟

ماندگاری پروتز سینه 10 الی 20 سال است و به مرور زمان ایمپلنت‌ها تغییر موقعیت می‌دهند و ممکن است ناهموار یا خارج از مرکز سینه به نظر برسند. این مورد معمولا به علت تغییر ناگهانی وزن یا افزایش سن رخ دهد که در این موارد جراحی لیفت سینه توصیه می‌شود.

آیا افتادگی سینه پس از جراحی کاشت ایمپلنت در همه افراد اتفاق می‌افتد؟

جواب این سوال بستگی به نوع پوست بیمار دارد اما درصد کمی افتادگی سینه در همه افراد به علت گرانش زمین طبیعی است.

پروتز سینه چقدر جابجا شود می‌گویند دچار افتادگی شده؟

افتادگی سینه پس از جراحی پروتز سینه حدود 2 الی 3 سانتی متر طبیعی است اما اگر افتادگی سینه 3 الی 7 سانتی متر باشد باید فورا به پزشک مراجعه فرمایید.

خدمات تزریق ژل و بوتاکس و آنزیم

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

5 1 رای
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.