تفاوت بله برون و نامزدی چیست؟

تفاوت بله برون و نامزدی چیست؟

اگر در شرف ازدواج هستید حتما با انواع مراسم‌ها و جشن‌هایی از قبیل بله برون، نامزدی و مراسم عقد روبرو خواهید شد اما مهم‌ترین این مراسم‌ها بعد از جلسه خواستگاری مراسم بله برون و نامزدی است که ممکن است به علت گرانی بسیاری از خانواده‌ها بخواهند این دو مراسم را یکی کنند؛ به همین دلیل جوانان که به تازگی می‌خواهند زندگی مشترک خود را شروع نمایند ممکن است با این دو مراسم آشنا نباشند و بنظرشان این دو مراسم تفاوت بسیاری با یکدیگر داشته باشند. به همین علت در این مطلب از سایت زیبایی مگ قصد داریم تا مراسم بله برون و نامزدی را به طور کلی برای شما توضیح دهیم تا با توجه به صلاحدید خود آنها را به صورت تکی یا تلفیقی از یکدیگر برگزار نمایید.

مراسم بله برون چیست؟

مراسم بله برون چیست؟

مراسم بله برون بعد از جلسه خواستگاری و توافق طرفین برگزار می‌شود که در این مراسم اقوام بسیار نزدیک دو طرف در منزل پدر عروس یا یک سالن یا باغ تالار دعوت می‌شوند تا خانواده و بستگان طرفین آشنایی بیشتری با یکدیگر پیدا نمایند و در روز عروسی برای همدیگر غریبه نباشند. در گذشته در مراسم بله برون صحبت‌هایی در ارتباط با میزان مهریه، شیربها و … صورت می‌گرفت اما امروزه در همان جلسه خواستگاری خانواده عروس و داماد در ارتباط با این موارد با یکدیگر صحبت می‌کنند و مراسم بله برون حکم نامزدی را ایفا می‌کند.

در مراسم بله برون یک حلقه نشان (انگشتر نامزدی) به همراه هدایای دیگر مانند کیف، کفش، لباس، قرآن، آیینه و شمعدان و هر چیزی که مطابق با نظر عروس و داماد است برای عروس خریداری می‌شود و به عنوان یک دکور زیبا در مراسم چیده می‌شوند. البته با توجه به گران بودن همه اقلام می‌توانید در مرحله‌های آغازین مراسم ازدواج خود در هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایید و فقط چند مورد از این هدایا را با توجه به علاقه و میزان استفاده خود از هر وسیله خریداری نمایید.

پذیرایی در بله برون به عهده خانواده عروس است و به اینصورت می‌باشد که در مدت زمان دو ساعت برگزار می‌شود و به صرف میوه و شیرینی می‌باشد. البته برخی از خانواده‌ها برای احترام بیشتر به اقوام از مهمانان خود پذیرایی بیشتر مانند شام به عمل می‌آورند.

مراسم نامزدی چیست؟

مراسم نامزدی چیست؟

مراسم نامزدی نیز بعد از مراسم بله برون برگزار می‌شود که معمولا امروزه برخی از افراد این مراسم را با بله برون با یکی می‌کنند یا پس از جاری شدن خطبه عقد میان عروس و داماد، مراسم نامزدی را در همان روز یا چند روز بعد از جشن عقد برگزار  می‌کنند.

در مراسم نامزدی نیازی نیست که از طرف خانواده داماد برای عروس هدایایی خریداری شود زیرا قبلا هدایای خود را در مراسم بله برون یا در هنگام عقد اعطا کرده‌اند.

هزینه و پذیرایی مراسم نامزدی اعم از رزرو تالار، گل آرایی، پذیرایی از مهمانان و … نیز بر عهده خانواده عروس می‌باشد و این مراسم نیز برای آشنایی بیشتر اقوام و خانواده‌ها با یکدیگر انجام می‌پذیرد. اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به شما پیشنهاد می‌کنیم باز هم مراسم نامزدی و بله برون خود را یکی کنید تا هزینه کمتری را بپردازید.

سوالات متداول

آیا می‌توان مراسم بله برون و نامزدی را با یکدیگر برگزار کرد؟

بله امروزه اکثر مردم این دو مراسم را به صورت یکی برگزار می‌کنند و با توجه به گرانی‌ها نیاز نیست این دو مراسم را با یکدیگر برگزار نمایید.

آیا برگزاری مراسم بله برون واجب است؟

برای آشنایی بیشتر اقوام و خویشاوندان و رسمی اعلام کردن مراسم ازدواج خود بهتر است تا مراسم بله برون و نامزدی را برگزار نمایید زیرا این مراسم از قدیم در میان ایرانیان برگزار می‌شده است.

آیا جاری شدن صیغه محرمیت در مراسم نامزدی یا بله برون الزامی است؟

این مورد بستگی به میزان مذهبی بودن خانواده‌ها دارد و برخی خانواده‌ها تا مراسم عقد از جاری شدن صیغه محرمیت جلوگیری به عمل می‌آورند اما برخی دیگر همان خطبه عقد را در روز نامزدی جاری می‌کنند و قبل از برگزاری مراسم نامزدی به دفترخانه‌های ثبت ازدواج مراجعه می‌کنند.

چه لباسی برای برگزاری مراسم بله برون و نامزدی مناسب است؟

معمولا برای دامادها کت و شلوار و برای عروس خانم‌ها لباس‌های مجلسی به آبی کمرنگ، رنگ صورتی، نباتی و سفید مناسب می‌باشد.

چه تعداد مهمان را باید برای مراسم نامزدی و بله برون دعوت کرد؟

معمولا تعداد مهمانان مراسم نامزدی و بله برون باید نصف تعداد مهمانان عروسی باشد زیرا بله برون و نامزدی برای آشنایی بیشتر اقوام درجه یک مانند عمه، عمو، دایی و خاله برگزار می‌شوند و حتما نیاز نیست تا فامیل‌های دور خود را برای مراسم نامزدی و بله برون خود دعوت نمایید.

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

0 0 رای ها
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.