لیپوساکشن چیست؟ | انواع، مزایا و خطرات

لیپوساکشن چیست؟ انواع، مزایا و خطرات

لیپوساکشن در دنیای امروز خواهان بسیاری پیدا کرده است و بوسیله آن می‌تاون با استفاده از تکنیک ساکشن یا همان مکش، چربی‌های انباشته شده در نقاط مختلف بدن اعم از شکم، پهلو، باسن، ران و … را حذف نمود. لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن نمی‌باشد، بلکه برای کاهش وزن باید به انواع ورزش یا رژیم‌های غذایی رجوع کرد. افرادی که دارای اضافه وزن هستند می‌توانند از لیپوساکن در کنار رژیم غذایی و ورزش برای داشتن اندامی زیبای استفاده نمایند. به طور کلی این روش مناسب کسانی است که از وزن مناسبی برخوردار هستند و فقط یک یا دو قسمت از بدن آنها دارای چربی انباشته شده است.

جراحی لیپوساکشن چیست؟

جراحی لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن که با نام‌های لیپوپلاستی یا کنتورینگ بدن نیز معروف است، یک روش زیبایی برای حذف چربی‌های انباشته شده بدن است. این روش می‎‌تواند با استفاده از ساکشن، چربی‌های قسمتی از بدن بیمار که قصد حذف و بهبود آن ناحیه را دارد، حذف نماید. بگذارید با ذکر یک مثال لیپوساکشن را تعریف کنیم؛ اگر شما فردی با وزن 120 کیلوگرمن باشید قطعا تمام قسمت‌های بدن شما دارای چربی است و در اینصورت جراحی لیپوساکشن کمکی به لاغری شما نخواهد کرد بلکه ممکن است برای شما خطر هم داشته باشد اما اگر فردی با وزن 70 کیلوگرم هستید و در ناحیه شکم خود دچار چربی هستید و دیگر نواحی بدن شما بهاصطلاح رو فرم هستند، جزو کاندیدای این جراحی پرطرفدار خواهید بود.

بیمار می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن خود که دارای چربی‌های انباشته شده است این جراحی را انجام دهد. برخی از رایج‌ترین قسمت‌های بدن که می‌توان انها را بوسیله جراحی لیپوساکشن بهبود بخشید عبارتند از:

 • شکم
 • پهلو
 • باسن
 • ران‌ها
 • بازوها
 • صورت (گونه،چانه و گردن)
 • قسمت داخلی زانو
 • ساق و مچ پا

در این عمل زیبایی، چربی‌ها برای همیشه حذف خواهند شد اما اگر چند ماه یا چند سال پس از جراحی دچار اضافه وزن شوید ممکن است چربی در دیگر نقاط بدن شما پراکنده شود.

کاندیدای مناسب لیپوساکشن

کاندیدای مناسب لیپوساکشن

افرادی که می‌خواهند جراحی لیپوساکشن را انجام دهند باید شرایط خاصی را داشته باشند تا مطئن شوند که این جراحی برای آنها تاثیرگذار خواهد بود و صدمه‌ای به سلامتی آنها وارد نمی‌کند. افرادی که واجد شرایط عمل لیپوساکشن هتند عبارتند از:

 • بزرگسالان (افراد بالای 20 سال سن) با وزن متوسط یا کمی بیشتر از حد متوسط
 • افرادی که پوست سفت با خاصیت ارتجاعی دارند.
 • افرادی که از وضعیت جسمانی خوب و سلامتی کامل برخوردار هستند.
 • افرادی که دارای چربی‌های هستند که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ خوبی نمی‌دهند.

انواع لیپوساکشن

انواع لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

لیپوساکشن تامسنت

لیپوساکشن تامسنت رایج‌ترین نوع عمل لیپوساکشن است. در این روش جراح مخلوطی از آب و نمک و داروی اپی نفرین که باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شود را به ناحیه‌ای که قصد حذف چربی‌های انباشته شده آن را دارید، تزریق می‌کند. البته گاهی ممکن است لیدوکائین به همراه این موارد برای تسکین درد بیمار نیز تزریق شوند. سپس پزشک پزشک بریدگی‌های نیم الی یک سانتی متری بر روی پوست ایجاد کرده و لوله کانولا یا ساکشن را برای مکش چربی‌ها در زیر پوست قرار می‌دهد.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)

لیپوساکشن اولتراسوند در کنار روش قبلی به کار می‌رود و با کمک یک اولتراسوند یک لرزش در زیر پوست ایجاد می‌کنند تا چربی‌های بدن راحت‌تر خارج شوند.

لیپوساکشن با کمک لیزر

در این روش جراح از نورهای لیزری قوی که فیبر نام دارند برای تجزیه و مایع کردن چربی‌های سفت استفاده می‌کند. لیپوساکشن با کمک لیزر فقط به یک برش کوچیک بر روی پوست نیاز دارد.

لیپوساکشن با کمک نیروی برق

در لیپوساکشن برقی پزشک از یک ابزار کوپیک ضدزنگ که کانولا نام دارد استفاده می‌کند و آن را بر روی چربی‌ها به عقب و جلو حرکت می‌دهد تا آنها را تجزیه نماید. این روش دقیق‌تر و آسان‌تر از دیگر روش‌ها می‌باشد.

شاید اکنون به این مورد فکر کنید که کدام یک از انواع لیپوساکشن را انتخاب نمایید تا نتیجه بهتری را دریافت کنید اما باید به شما بگوییم که نوع جراحی مناسب شما باتوجه به وضعیت جسمانی و صلاحدید جراح و متخصص انتخاب می‌شود.

آمادگی قبل از عمل لیپوساکشن

قبل از انجام جراحی لیپوساکشن، پزشک انجام آزمایش‌های گوناگونی را برای شما می‌نویسد و پس از بررسی آنها با شما صحبت خواهد کرد؛ شما نیز در مورد هر نوع دارویی (اعم از گیاهی یا شیمیایی) که مصرف می‌کنید به جراح خود بگویید. جراح به شما توصیه می‌کند که مصرف برخی داروها مانند رقیق کننده‌های خون یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) را حداقل یک هفته قبل از جراحی متوقف کنید.

بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از عمل لیپوساکشن

بعد از جراحی لیپوساکشن کمی درد، تورم و کبودی طبیعی است. جراح شما ممکن است داروهایی را برای کنترل درد و کاهش خطر عفونت برایتان تجویز نماید. در بعضی مواقع، جراح ممکن است برش‌های شما را باز بگذارد یا درن‌های موقتی قرار دهد تا به تخلیه مایع از بدن بیمار کمک نماید و همچنین برای کاهش تورم، پوشیدن لبا‌س‌های تنگ مخصوص را تجویز نماید.

عوارض لیپوساکشن

مانند هر جراحی دیگری، لیپوساکشن نیز عوارض و خطرات خاص خود را دارد. عوارض جانبی لیپوساکشن که بسیار متداول هستند عبارتند از خونریزی و واکنش به ماده بیهوشی اما عوارض جانبی نادر و پرخطر این روش عبارتند از:

 • بی‌نظمی‌ بر روی پوست: پوست شما ممکن است به دلیل حذف چربی‌ها، ناهموار، چروک و شل بنظر برسد و علاوه‌‌براین ممکن به دلیل جای اسکار جراحی پوست بیمار موج دار بنظر برسد.
 • عفونت: این مورد خطرناک‌ترین عوراض‌ این جراحی می‌باشد که جزو یکی از علت‌های مرگ پس از لیپوساکشن می‌باشد.
 • آمبولی چربی: تکه‌های چربی ممکن است جدا شده و در رگ‌های بدن بیمار لخته شوند و به سمت مغز یا ریه‌ها حرکت کنند.
 • سمیت لیدوکائین: لیدوکائین دارویی است که برای کمک به کنترل درد استفاده می‌شود؛ این ماده معمولا بی‌خطر است اما ممکن است سمیت لیدوکائین رخ دهد که مشکلات جدی برای قلب و سیستم عصبی بدن را به همراه خواهد داشت.

هزینه جراحی لیپوساکشن

هزینه جراحی لیپوساکشن نرخ ثابتی ندارد و به موارد بسیاری همچون تجربه و مهارت جراح، محل بیمارستان یا کلینیک، تکنیک جراحی لیپوساکشن و … بستگی دارد و برخی جراحان دستمزدی حدود 100 میلیون را برای انجام این جراحی دریافت می‌کنند.

جمع‌بندی

اگر قصد جراحی لیپوساکشن را دارید، سعی کنید به پزشکی و متخصص مجرب مراجعه نمایید تا پس از بررسی و آزمایش‌های گوناگون، اقدام به تخلیه چربی‌های انباشته شده بدن شما نماید. نتایج جراحی لیپوساکشن 1 تا 3 ماه پس از عمل قابل مشاهده خواهند بود، بنابراین در سه ماه اول تمام دستورات مراقبتی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به خوبی رعایت فرمایید تا هیچگونه آسیبی به بدن شما وارد نشود و پس از آن بتوانید از اندام ایده‌آل خود لذت ببرید.

سوالات پرسیده شده …

چند روز پس از جراحی لیپوساکشن می‌توانم به سرکار بروم؟

ممکن است چند روز الی چند هفته طول بکشد تا بتوانید به محل کار خود بازگردید که این دوره معمولا دو هفته می‌باشد اما در این باره با جراح خود مشورت نمایید زیرا او پس از بررسی وضعیت جسمی شما زمان شروع فعالیت‌های روزمره را به شما خواهد گفت.

چند روز طول می‌کشد تا ورم جراحی کاهش یابد؟

معمولا شش ماه طول می‌کشد تا ورم جراحی لیپوساکشن به طور کامل کاهش یابد.

آیا برای پس از جراحی لیپوساکشن باید همراه داشته باشم؟

به علت اینکه قبل از عمل لیپوساکشن از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود بنابراین لازم است تا فردی به مدت 24 ساعت از شما مراقبت نماید و شما را پس از به هوش آمدن به خانه ببرد.

آیا افراد مسن می‌توانند لیپوساکشن انجام دهند؟

این روش جراحی برای افراد بالای 60 سال توصیه نمی‌شود زیرا آنها حاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست داده‌اند.

آیا مردان هم می‌توانند جراحی لیپوساکشن را انجام دهند؟

بله افراد از هر جنس می‌توانند جراحی لیپوساکشن را انجام دهند.

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

0 0 رای ها
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.