تفاوت میان حلقه ازدواج و حلقه نامزدی چیست؟

تفاوت میان حلقه ازدواج و حلقه نامزدی چیست؟

حلقه‌های ازدواج و نامزدی دو تا از مهم‌ترین جواهراتی هستند که یک فرد صاحب آنها خواهد شد. این حلقه‌ها با تاریخچه‌ای غنی که به تمدن‌های باستانی بازمی‌گردند، برای قرن‌ها نماد عشق، تعهد و اتحاد بوده‌اند. درک تفاوت بین حلقه نامزدی و حلقه ازدواج برای زوج‌هایی که در حال برنامه ریزی برای عروسی و خرید حلقه هستند، بسیار مهم است؛ بنابراین همیشه این سوال در ذهن افرادی که در شرف ازدواج هستند پیش می‌آید که آیا حلقه نامزدی با حلقه ازدواج تفاوت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. در ادامه همراه زیبایی مگ باشید تا هر چیزی که لازم است در ارتباط با تفاوت حلقه ازدواج با حلقه نامزدی بدانید را بیان کنیم.

حلقه نامزدی چیست؟

حلقه نامزدی نمادی از قصد زوجین برای ازدواج است که از آن در فرهنگ اروپا به انگشتر خواستگاری و در فرهنگ ایران به عنوان حلقه نشان نیز یاد می‌شود، فقط مخصوص عروس است و پس از مراسم خواستگاری در مراسم بله برون برای عروس خانم از طرف خانواده داماد هدیه می‌آورند. انگشتر نامزدی بر خلاف حلقه ازدواج یک رینگ ساده نیست بلکه انگشتری با تراش‌کاری یا نگین است. یکی از ویژگی‌های دیگر انگشترهای نامزدی این می‌باشد که اغلب توسط خود عروس انتخاب نمی‌شود بلکه یک هدیه است بنابراین انتخاب آن بر عهده داماد و خانواده او می‌باشد.

حلقه ازدواج چیست؟

حلقه ازدواج نماد اتحاد و تعهد زوجین به یکدیگر است. برخلاف حلقه‌های نامزدی که معمولاً فقط توسط عروس استفاده می‌شود، شرکای ازدواج هر دو ازحلقه ازدواج استفاده می‌کنند. حلقه‌های ازدواج معمولاً از نظر طراحی بسیار ساده‌تر از حلقه‌های نامزدی هستند و معمولاً یک انگشتر طلا دایره‌ای شکل یا همان رینگ هستند و در برخی مواقع ممکن است دارای تزئینات یا الماس یا تراشه باشند. سادگی حلقه‌های ازدواج به معنای نماد عشق و تعهد بی‌پایان این زوج به یکدیگر است و به همین علت حلقه ازدواج داماد از طرف عروس و حلقه ازدواج عروس از طرف داماد خریداری می‌شود.

زمان استفاده از حلقه ازدواج و نامزدی

زمان استفاده از حلقه ازدواج و نامزدی

به طور سنتی و در بیشتر فرهنگ‌ها، حلقه نامزدی و حلقه ازدواج شما با هم روی همان انگشتی که معمولاً به عنوان “انگشت حلقه” شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. این انگشت چهارم دست چپ شماست. اعتقاد بر این است که مبادله حلقه‌ها به عنوان نماد عشق از مصر سرچشمه گرفته است، آنها معتقد بودند که رگ انگشت چهارم مستقیماً به قلب می‌رود و تعهد عشق و تعهد را تقویت می‌کند. رومی‌ها این سنت را پذیرفتند و این سنت را در سراسر اروپا گسترش دادند و به این ترتیب مبنای سنت ایالات متحده شدند. در واقعیت، چنین رگه‌ای وجود ندارد، اما نمادگرایی و سنت همچنان در تمامی کشورها قوی است. حال برسیم به زمان استفاده از حلقه ازدواج و نامزدی:

  • قبل از عروسی:عروس‌ها هنگامی که حلقه نامزدی خود را دریافت می‌کنند باید آن را بر روی انگشت حلقه استفاده نمایند و تا زمان عقد و عروسی آن را در دست نگه‌دارند.
  • در طول مراسم عروسی:در مراسم عروسی هنگامی که عروس جواهراتی که برای او نظیر سرویس یا نیم ست طلا یا حتی گردنبند طلا خریداری می‌شود را می‌آویزد سپس نوبت به حلقه ازدواج ست آنها با داماد می‌شود که در اینجا نیاز است تا حلقه نامزدی یا همان نشان را به انگشت حلقه دست راست بیندازد و حلقه ازدواج را در انگشت حلقه دست چپ بندازد.
  • بعد از عروسی: بسیاری از افراد پس از عروسی حلقه نامزدی خود را به انگشت حلقه دست چپ برگردانند تا این دو حلقه به صورت یک جفت استفاده شوند .حلقه ازدواج ابتدا روی انگشت قرار می‌گیرد تا نزدیک‌ترین نقطه به قلب شما باشد و حلقه نامزدی در قسمت بیرونی قرار می‌گیرد.البته این مورد برای کسانی است که ترجیح می‌دهند این دو حلقه را با هم استفاده نمایند.

طبق سنت‌ و فرهنگ کشورها بهتر است تا از حلقه نامزدی و ازدواج به صورت‌هایی که در بالا اشاره کردیم، استفاده شود.

تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج

برای اینکه در یک نگاه به تفاوت حلقه ازدواج و نامزدی پی ببرید، تفاوت آنها را به صورت جدول زیر برای شما آورده‌ایم.

نوع انگشتر خریداری توسط زمان استفاده نوع ظاهر نماد
حلقه نامزدی داماد قبل از عقد و عروسی دارای نگین و تراشه قصد زوجین برای ازدواج
حلقه ازدواج عروس و داماد برای یکدیگر بعد از عروسی ساده تعهد و پیوند

نتیجه

تفاوت میان حلقه نامزدی و حلقه ازدواج

درک تفاوت بین این حلقه ازدواج و نامزدی برای زوج‌هایی که برای عروسی خود برنامه‌ریزی می‌کنند و در شرف خرید حلقه هستند، بسیار مهم است. حلقه‌های نامزدی نمادی از قصد زوجین برای ازدواج هستند و معمولاً در اطراف یک الماس یا سنگ‌های قیمتی دیگر قرار دارند. از سوی دیگر حلقه‌های ازدواج نمادی از پیوند و تعهد زوجین به یکدیگر هستند و معمولاً طراحی بسیار ساده‌تری دارند. در انتخاب حلقه‌های نامزدی و ازدواج، زوج ها باید کیفیت مواد، ساخت حلقه‌ها و طراحی حلقه‌ها را در نظر بگیرند و مطمئن باشند که منعکس کننده سبک و سلیقه شخصی زوج هستند و آنقدر طراحی آن را دوست دارند که تا آخر عمر حلقه ازدواجشان را در انگشت خود نگه‌می‌‎دارند.

اشتراک گذاری مطلب

تلگرام
واتساپ
توییتر

بخش نظرات و نمره دهی

0 0 رای ها
---> 5 (بیشترین)
Subscribe
Notify of

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مقالات مرتبط

زیبایی مگ (مجله زیبایی بانوان) شامل تمامی مطالبی است که برای هر بانوی خاصی الزامی است تا برای سلامت پوست، مو و زیبایی خیره کننده آنها را بخواند. هدف ما گردآوری مطالب روز زیبایی و معرفی بهترین سالن‌های زیبایی، مراکز فروش لوازم آرایش و مراقبت پوستی و … است.